Elektrina do zásoby

V dnešnej dobe sa mobilné zariadenia stali bežnou súčasťou nášho života. Používame ich denne a nielen v práci, ale aj v súkromí, využívame ich pri cestovaní, športovaní, aj pri oddychu. Všetky zariadenia však potrebujú energiu a pri častom používaní sa táto energia rýchlo míňa. Ak sa nechcete dostať do situácie, že sa váš telefón, športová kamera, GPS alebo iné mobilné zariadenie úplne vybije a nebudete mať k dispozícii elektrickú sieť a nabíjačku, jedným z riešení je powerbanka.

Powerbank Xtorm

Powerbank je prenosný externý zdroj , ktorý uchováva energiu pre mobilné zariadenia. Môže byť v rôznych veľkostiach, tvaroch a hlavne kapacite. Zabezpečí dobitie telefónov, tabletov, GPS a iných v situáciách, keď nie je možné využiť elektrickú sieť.

Veľkosť je dôležitá

Pred tým, ako sa rozhodnete kúpiť powerbanku, je vhodné si uvedomiť, na čo bude slúžiť. Ak má pomôcť len ako záloha pre rýchle dobitie malej časti baterky kým prídete domov, tak postačujú aj malé powerbanky, ktoré bez problémov môžete nosiť vo vrecku. V prípade, že hľadáte väčšiu zásobu energie keď ste mimo domu, sú vhodné trochu objemnejšie powerbanky s možnosťou viacerých plných dobití batérie, alebo dobíjania viacerých zariadení.

Rýchlosť nabíjania

Pri výbere powerbanky je potrebné dbať na to, čo výrobca v skutočnosti ponúka. V súčasnosti sa objavili marketingové heslá „úplné dobitie telefónu za 5 minút“. To však v skutočnosti nie je možné, nakoľko to neumožňujú technológie prenosu energie a zároveň to, koľko energie je telefón v skutočnosti schopný prijať. Nové powerbanky síce umožňujú dobiť do 5 minút veľkú časť batérie, aby sa s telefónom dalo opäť pracovať, ale ešte stále to má ďaleko k marketingovým heslám.

Skutočná kapacita

Ďalším faktorom je kapacita. Tá totiž nikdy nie je zhodná s tým, koľko energie je powerbanka schopná využiť na dobitie, keďže väčšina z lacnejších má účinnosť približne 70%. Zvyšok sa spotrebuje tvorbou tepla a stratami na kábloch. V prípade, že výrobca neuvádza účinnosť powerbanky, je potrebné počítať s takýmito stratami, a podľa baterky telefónu alebo tabletu si vypočítať, koľko nabití je možných s powerbankou (napr. 10.000mAh powerbanka dodá v skutočnosti približne 7.000mAh). Sú však kvalitní výrobcovia, ktorí dokážu vyrábať powerbanky s účinnosťou až 90%, preto si pri výbere skúste overiť účinnosť powerbanky v technických parametroch.

Pri výbere sa treba zamerať na využitie powerbanky, či je potrebné outdoorové prevedenie, kapacita batérií, napájacie napätie (vstupné aj výstupné), a účinnosť powerbanky. Takéto záložné zdroje môžu mať zabudovaný solárny panel na dobíjanie zo slnečného žiarenia, alebo si môžeme pre prípad potreby rozhodnúť pre kombinované riešenie, a to samostatná solárna externá nabíjačka a powerbanka. V druhom prípade môžeme nabíjať powerbank nezávisle od elektrickej siete. Na trhu je množstvo aj lacných verzií powerbánk, treba si však prepočítať, či pri nízkej cene s porovnateľnými powerbankami viac nedáte, ako dostanete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..