4 zlaté pravidlá, ktorých by sa mali alergici v interiéroch držať

Ekologické problémy, permanentný stres v kombinácii s nezdravým stravovaním si každý rok vyberú svoju daň v podobe neustále rastúceho počtu alergikov. Avšak ani zdravý jedinec nie je voči alergiám úplne imúnnym. Podľa štatistík sa dokonca každý štvrtý obyvateľ väčšieho mesta už niekedy s alergiou na vlastnej koži stretol.

V nasledujúcom texte vás oboznámime s niekoľkými tipmi, ktoré váš príbytok zbavia alergénov, vďaka čomu sa v ňom budete cítiť príjemnejšie a komfortnejšie.

Výber správnych materiálov

Rozhodnite sa napríklad pre vodné disperzné farby. Sú odolné voči škvrnám a nevydávajú žiadny zápach. Pokiaľ ide o tapety, dajte prednosť hladkým na báze celulózy, pretože textilné a textúrované tapety len akumulujú prach. Na podlahu sú zase ideálne parkety, keramické dlaždice, prípadne korok.

Starajte sa o svoju posteľ

Perie či vlna sa nečistia práve najjednoduchšie a môžu sa stať veľmi silnými alergénmi. Preto by ste mali vyberať vankúše, prikrývky aj matrace vyrobené zásadne z hypoalergénnych materiálov, prípadne si zadovážiť špeciálne prikrývky pre alergikov, ktoré neumožňujú prenikanie vody, baktérií ani vírusov. Tak či onak, zmenu matraca by ste mali riešiť zhruba po 10 rokoch, vankúš sa odporúča meniť každý piaty rok. Posteľna bielizeň by sa mala prať každý týždeň.

Minimalizujte textil v domácnosti

Prikrývky, plédy, vankúše alebo chlpatý koberec možno vyzerajú skvelo, ale zároveň hromadia prach asi tak, ako hubka na riad absorbuje vodu. Ak ale nemôžete bez nich žiť, potom ich uložte do skrinky a vyberajte len vtedy, keď ich potrebujete. Z rovnakého dôvodu by ste mali minimalizovať počet čalúnených prvkov v domácnosti. Koža je pre alergikov predsa len lepším riešením.

V prípade rastlín a domácich miláčikov je nutné hľadať kompromis

Pokiaľ ste alergikom, vašou voľbou by mali byť nekvitnúce rastliny bez peľu, čiže kaktusy a iné sukulenty. Pamätajte, že zdraviu alergika môže škodiť nie len samotná rastlina, ale vďaka rýchlo rastúcim hubám aj pôda, z ktorej rastie. Snažte sa preto zvoliť napr. hydroponické rastlinky, ktoré k svojmu životu pôdu nepotrebujú.

Čo sa týka domácich miláčikov, problémom môže byť ich srsť, ale aj strava. Pred tým, než si do domu pustíte psa, mačku, alebo nainštalujete akvárium s rybičkami, uistite sa, že nepredstavujú žiadne riziko pre vaše zdravie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..