5 základných otázok pri nákupe bazéna

S vysokými teplotami prichádza ruka v ruke chuť na letné kúpanie. Ak ale nemáte možnosť presúvať sa za vodou na kúpalisko, je čas zaobstarať si vlastný bazén. Než sa tak rozhodnete, položte si päť základných otázok, na ktoré musíte poznať odpoveď pred samotnou kúpou.

Nasledujúce rady vám pomôžu nájsť ten správny bazén, ktorý možno nenahradí atmosféru kúpaliska, ale počas letných horúčav vás príjemne schladí.

 

Aký typ bazéna?

Druh, veľkosť a hĺbku bazéna vyberajte podľa toho, kde a k akému účelu ho budete využívať. Spravidla sa rozlišujú dva typy: nadzemné a zapustené bazény. ,,Nadzemný bazén je ideálny, ak nechcete vykonávať veľké terénne úpravy v záhrade,“ hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach a dodáva: ,,Finančne sú dobre dostupné a na výber je mnoho rôznych variant a prevedení – buď bazény s kovovou konštrukciou, s oceľovými stenami, alebo samonosné PVC bazény.“ Zapustené si žiadajú vyššiu finančnú investíciu, ale sú aj náročnejšie na zásahy do záhrady a samotnú stavbu. Problém môže nastať i so stavebným povolením. Na druhej strane sú ich nespornou výhodou odolnosť a životnosť, bez poškodenia totiž vydržia aj niekoľko desiatok rokov.

Zapustený bazén
Zapustený bazén

Kam s ním?

Odpoveď je jednoduchá. Na slnko. Na vodnú hladinu by mali čo najdlhšie dopadať slnečné lúče. Bazén postavený v tieni totiž nie je ideálny na letné kúpanie. Pri výbere vhodného miesta je potrebné počítať nielen s potrebnou plochou pod bazénom, ale aj s dostatkom miesta okolo, aby prístup k nemu a údržba boli jednoduché. Dôležité je tiež myslieť na rastliny a stromy v okolí. Padajúce kvety, plody a lístie sa vám môžu postarať o prácu navyše. Nad bazénom a ani pod ním by nemalo viesť žiadne elektrické vedenie.

 

Čo si okrem bazéna zaobstarať?

V oblasti bazénovej techniky a príslušenstva je skutočne z čoho vyberať. Podstatné je správne ošetrenie, práve od toho závisí životnosť bazéna. Dôležitá je nielen starostlivosť o bazén, ale aj o vodu. Pri kúpe by ste určite nemali zabúdať na bazénovú chémiu a filtráciu. Práve tie udržujú vodu v bazéne čistú a bez rôznych mikroorganizmov.

Na čistenie alebo ako prevencia proti riasam, na úpravu pH vody alebo pri zazimovaní sa používajú chlórové alebo bezchlórové chemické prípravky. Pokiaľ používate bazénovú chémiu, nezabúdajte na bazénovú filtráciu. Do menších bazénov stačí tzv. kartušová filtrácia, do tých väčších piesková. Niektoré bazény sa predávajú už v zostave spolu s filtráciou. ,,Kartušová filtrácia obsahuje papierovú kartušovú vložku, ktorá ja zložená do tvaru pripomínajúci harmoniku. Filtračná vložka sa točí a zachytáva nečistoty,“ vysvetľuje odborník z Hornbachu: ,,Správnu funkciu kartušovej filtrácie zabezpečíte pravidelnou údržbou. Podľa vyťaženia bazéna je nutné filtračnú vložku po niekoľkých dňoch vypláchnuť čistou vodou a niekoľkokrát za sezónu vymeniť.“ Piesková filtrácia čistí vodu cez kremičitý piesok, ktorý zachytáva väčšinu nečistôt. Zároveň pomáha udržať správnu pH. Čistenie pieskovej filtrácie závisí na vyťažení bazéna. Odporúča sa filtráciu preplachovať zhruba raz týždenne. Záleží na veľkosti pieskovej filtrácie, ale bez problémov zvládne udržať čistotu aj v bazénoch väčších ako 16 metrov kubických.

Medzi ďalšie pomôcky na čistenie bazéna a vody patrí plavák na chlórové tablety, čistiace hubky, špeciálny vysávač, hladinové sieťky a rôzne kefky. Pre zachovanie čistej vody je pred kúpaním dobré použiť záhradnú sprchu a vaničku na umývanie nôh. Chráni sa tým bazén proti veľkému množstvu nečistôt. Taktiež je dobré mať doma teplomer, bazénové hadice a tester na tvrdosť vody. K vyššiemu bazénu nezabudnite kúpiť schodíky.

 

Kedy je najlepšie bazén napustiť?

Nielen v lete môže byť napustenie bazéna problematické. Väčšina obcí limituje využívanie pitnej vody, a to hlavne v letnom období, kedy hrozí sucho. Je teda dôležité si vopred presne zistiť, v ktorých hodinách a ako dlhú dobu je bazén z verejného vodovodu najlepšie napustiť. Bazén môžete napustiť aj z objednanej cisterny. Ideálnym obdobím na to je polovica apríla. Postupným otepľovaním sa bude zohrievať aj voda a vy si môžete zavčasu užívať kúpaciu sezónu.

bazén
Bazén

Môžete sa ihneď po napustení kúpať?

Záleží na pH vody – kyslosti a zásaditosti roztoku. ,,Na stupnici pH by ideálne malo byť rozmedzie 6,8 až 7,2. Pokiaľ sú výsledky v tomto rozpätí, môžete nielen začať s kúpaním, ale tiež používať chemické čistiace prostriedky. V opačnom prípade sa môže stať, že by prostriedky nemuseli fungovať správne a voda by zostala znečistená,“ upozorňuje Brychta. Tento problém sa vyrieši ľahko za pomoci špeciálnych prípravkov na zvýšenie či zníženie pH. Pred kúpaním záleží taktiež na vode, akou sa bazén napustil. Pitná voda je už dobre ošetrená, kúpať sa môžete hneď. Pokiaľ je bazén naplnený vodou zo studne, je lepšie ju prečistiť prípravkom s obsahom chlóru.

 

Tip odborníka:

,,Dobrým pomocníkom na udržanie teplej vody je solárna plachta. Pokiaľ sa bazén na noc zakryje, zmenší sa tepelná strata nazbieraná počas dňa. Môže sa využiť ako prirodzený ohrievač vody i v dňoch, kedy plachta vstrebáva slnečné lúče a voda sa ohrieva rýchlejšie. Pokiaľ nepatríte medzi zástancov solárnej plachty, je dobré si zaobstarať aspoň kryciu plachtu,“ radí Brychta z Hornbachu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..