Ako ušetriť v domácnosti? I. časť

Život, aj ten v domácnosti, sa skladá z maličkostí. A úspech budeme sláviť vtedy, keď aj týmto maličkostiam budeme prikladať patričnú dôležitosť. Prečítajte si zopár maličkých tipov, ktorých dodržiavaním v konečnom dôsledku môžete veľmi ušetriť.

A bolo svetlo

Vzali sme si príklad z kresťanskej náuky a náš článok tiež začneme svetlom. Počas roka, no najmä v zimných mesiacoch, potrebuje svietiť každá domácnosť. Ale popravde, občas sa svieti aj viac ako je nutné. Rozsvietené svetlá v miestnosti, v ktorej nikto nie je, sú zbytočné a len oberajú domácu kasu o peniaze. Riešením môže byť pohybové čidlo alebo výmena klasických žiaroviek za LED žiarovky, ktoré sú až 10krát úspornejšie, no svietia rovnako dobre, ak nie lepšie.

Bohatstvo, ktoré kvapká z kohútikov

Pred rokmi boli správy o potenciálnych vojnách kvôli pitnej vode považované za pesimistické. Postupom rokov sa, bohužiaľ, stávajú čoraz viac realistickejšími. Napriek tomu, že naša krajina oplýva obrovským bohatstvom vodných zdrojov, ku kvalitnej vode z kohútikov si mnohí stále ešte ťažko hľadajú cestu. A to je chyba. Táto voda je mnohokrát porovnateľná, ak nie kvalitnejšia ako kupované balené vody. Nehovoriac o sladených a ochutených nápojoch. Vášmu telu aj peňaženke prospeje, ak sa naučíte piť vodu z vodovodu.

Kúpanie vs. sprchovanie

Jednorazovo sa najviac vody v domácnosti minie počas kúpania. Na napustenie klasickej kúpeľňovej vane pripadá zhruba 100 litrov vody. Naproti tomu bežná sprcha pracuje pri prietoku cca 20 litrov za minútu. Podľa týchto čísel si tak ľahko vypočítate, čo je pre vás úspornejšie. Ešte očividnejšie to bude, ak si kúpite hlavicu s nastaviteľným prietokom vody. Ušetria aj otužilci, ktorí sa sprchujú chladnou až studenou vodou. Takýmto pravidelným sprchovaním si navyše vybudujú zvýšenú obranyschopnosť organizmu.

Perte s rozumom

Ušetriť sa dá aj pri praní, najmä keď sa dodržujú isté pravidlá. Pokiaľ oblečenie nie je veľmi špinavé, stačí ho vyprať pri 30 – 40 °C, avšak raz mesačne je kvôli dezinfekcii vhodné práčku naprázdno „vyvariť“ na 90tke. Inak práčku netreba preťažovať, stačí ju naplniť tak, aby medzi vrstvou prádla a vrchom bubna bol priestor asi 10-15cm. Čo sa pracích prostriedkov týka, dávajte len takú dávku, akú odporúča výrobca. Ak je pracieho prostriedku v práčke priveľa, prádlo sa dobre nevyperie. Navyše na ňom ostanú stopy pracieho prostriedku a vy sa tak nevyhnete jeho ďalšiemu praniu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..