Čo by ste sa mali spýtať krajinného architekta skôr, než si ho najmete? – I.časť

Ak ste sa rozhodli pre spoluprácu s krajinným architektom, iste netúžite po nepríjemných prekvapeniach uprostred rozrobeného projektu. Správny výber správneho človeka je aj o správnych otázkach, ktoré treba položiť ešte pred tým, než spoluprácu potvrdíte podaním rúk a podpisom zmluvy.

Aké služby ponúkate?

Otázka, ktorú položte ako prvú. Zistíte, či je ten-ktorý dizajnér pravým človekom pre váš projekt. Najlepšia otázka, ktorú môže klient v tomto prípade položiť, znie: „Máte skúsenosti s rozsahom práce, ktorý požadujeme, a dokážete nám navrhnúť projekt a aj ho spravovať?“

Vo všeobecnosti však krajinní architekti podľa rozsahu práce spadajú do týchto troch kategórií:

•len dizajn: niektorí sa špecializujú len na proces navrhovania. To zvyčajne zahŕňa analýzu a diskusiu o potrebách klienta, predbežný návrh a revízie založené na spätnej väzbe. Výsledkom je podrobný plán výstavby, s ktorým sa dá ďalej pracovať.

•návrh-stavba: ďalší k vyššie popísaným službám ponúkajú aj dohľad nad nákupom a inštaláciou doplnkov a zariadení. Môžu byť zároveň dodávateľmi, prípadne ich majú vo svojom tíme.

•full servis: niektorí dizajnéri vám okrem uvedených služieb ponúknu aj údržbu a starostlivosť o dielo, v tomto prípade záhradu.

Môžem vidieť príklady vašej predchádzajúcej práce?

Každý dizajnér má vlastný rukopis a štýl a tieto momenty by mali korešpondovať s výzorom záhrady, aký si prajete. Ak dizajnérske portfólio nezahŕňa vybraný štýl, sledujte aj iné ukazovatele kvality a schopností dizajnéra. Pozitívnym znakom je vysokoškolský diplom z oboru, prípadne členstvo v profesionálnych organizáciách.

Ponúkate záhradné konzultácie?

Sú krajinní architekti, ktorí majú možnosť jedno či dvojhodinovej konzultácie v ponuke. Jej súčasťou zväčša býva prechádzka po záhrade, vypočutie si predstáv klienta a prvé nápady ohľadom nového dizajnu.

Pre vás ako klienta ide o skvelú príležitosť aby ste zistili, či ste s dizajnérom na jednej vlne. Je dôležité, aby klient určil akú úlohu chce v projekte mať. Či má záujem o spoluprácu, či potrebuje „len“ konzultáciu alebo má jasnú predstavu o záhrade a hľadá človeka, ktorý by ju realizoval.

Nečakajte však debatu, za ktorú nič nezaplatíte. Svoj čas si profesionáli cenia.

Ako by sa dala naša záhrada zmeniť?

Po tom, čo dizajnéra oboznámite s vašimi želaniami, rozpočtom a absolvujete s ním obhliadku miesta, by ste sa ho mali spýtať na jeho predstavu ohľadom zmien na vašom pozemku. Toto je ideálny čas na to, aby ste si určili čo sa vám páči, čo nie, prípadne zistíte čo v návrhoch chýba a chcete to doplniť. Po tomto stretnutí návrhár vypracuje na základe vašej spätnej väzby revidovanú výkresovú dokumentáciu.

TIP: Požičajte si minibager.

Ako budete ďalej postupovať?

Zaujímajte sa o ďalší postup, napríklad o to kto bude zodpovedný za dohľad nad prácami, nech viete čo máte čakať keď bude projekt v plnom prúde. Ak ste si najali odborníka so špecializáciou „len“ na dizajn, zvážte, či máte predpoklady a možnosti dohliadať nad inštalačnými prácami, alebo či by nebolo lepšie zajednať si dodávateľov, ktorí by a o všetko postarali.

Buďte úprimní a maximálne realistickí aj vo vzťahu k rozpočtu. Pamätajte, že architekt musí poznať jeho výšku, no nemusí ho kompletne vyčerpať.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..